Kim Kardashian’ın İletişim Mucizesinden Dersler

Kardashian deyince dikkat kesildiniz, değil mi?  Kim Kardashian bildiğim kadarıyla bizim işten anladığımız manada pek bir iş yapmıyor, topluma büyük bir katkısı da yok.  Güzellikse, dünyadaki tek veya en güzel kadın da değil; ama Los Angeles’den Türkiye’ye, hepimiz ismini biliyoruz, dahası, ismini gördüğümüzde merak edip şöyle bir bakmadan geçmiyoruz.   Bu bir iletişim mucizesi ve hepimiz için çıkartabileceğimiz dersler içeriyor.

Ekteki makale, muzip bir dille bu dersleri anlatıyor.  Önemli gördükleri mi aşağıda özetliyorum; makalenin orijinalini okumanızı her koşulda öneririm:

  1. Sunduğunuz temel değerin farkına varın ve bunu vurgulamaktan çekinmeyin.   Sunumunuzu dinleyicilerinizi uyutacak bilgi ve detaylarla doldurmayın.  Hitap ettiğiniz kitleye ne değer öneriyorsunuz?  Bunu iyi saptayın, olabildiğince yalınlaştırın, her fırsatta vurgulayın.
  2. Mesajınızı her kanaldan ve sürekli verin.  Özellikle günümüzün mesaj bombardımanlı dünyasında, örneğin şirket içi yeni bir uygulamayı bir elektronik postayla duyurmak ve insanların gerekli mesajı almalarını beklemek gerçekçi değil.   Aklınıza gelen her kanalı kullanın: Posterler yapın, eşe dosta haber verin, küçük bir parti organize edin, video yayınlayın ve herkes mesajı alana kadar durmayın.
  3. Sponsorlarınızı saptayın, gerekli kaynakları vermeleri için ne gerekiyorsa yapın.  Kim Kardashian’ın sponsorları kıyafetlerini, seyahatlerini sağlıyorlar.  Sizin sponsorlarınız da size işlerinizi, projelerinizi yapmak için gerekli kaynakları sağlayacaklar.  Bu para olmak zorunda değil; farklı ekiplerdeki çalışanların zamanları, belli tesislerin kullanımı, tecrübeli bir yönetici veya uzmanla haftada bir saat konuşabilme fırsatı; bunlar hep sponsorlar yoluyla elde edebileceğiniz kaynaklar.
  4. Duruşunuzu belirleyin ve sağlam durun.  Kim Kardashian başarısını mahcup davranarak elde etmedi, değil mi?
  5. Başka “marka”larla işbirliği yapın.  Şirket içinde farklı birimlerin hedeflerinin birbirilerini nasıl destekleyeceğine kafa yorun; başka şirketlerle güç birliği modelleri oluşturun.
  6. Her zaman güzel olun.  Tamam, Kim güzel kadın; ama makyajsız da ortalarda dolaşmıyor.   Siz de giyiminize, ürettiğiniz dokümanların, hazırlandığınız sunumların, masanızın görüntüsüne önem verin.  Detaylar etkileyicidir; detaylara özen gösterin.
  7. Mesajınızı ve değerlerinizi yaşayın.  Söylediklerinizden çok, yaptıklarınızla (ve yapmadıklarınızla) algı oluşturacaksınız.
  8. Etki alanınızın sınırlarının farkında olun.  Kim Kardashian bilgisayar mimarileri üzerine ahkam kesmiyor; siz de uzmanlık alanlarınıza odaklanın, anlamadığınız alanlarda ortaya çıkıp itibarınızı zedelemeyin.

Kim Kardashian örneğine bakın ve iletişimin önemini anlayın; işinizin, projelerinizin, kendi “marka”nızın iletişim stratejisini oluşturun.

Makalenin orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz:

Management Maxims From Kim Kardashian, Communications Genius

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s