Yeni Teknolojileri Pazarda Hakim Kılan Koşullar

Bugün sizlerle BusinessWeek dergisinden bir yazı paylaşmak istiyorum.

BusinessWeek, çok uzun süredir her hafta takip ettiğim bir dergi.  İş dünyasında neler olup bittiğini bu kadar iyi kapsayan başka bir yayın bilmiyorum.  Teknolojiye çok yer veriyorlar, bu da benim işime geliyor.  Dergi, Bloomberg satın aldıktan sonra yorum yapmada da daha cesur olmaya başladı.  Ben alışkanlıkla esasen uluslararası dergiyi takip ediyorum, ama BusinessWeek Türkiye de çok başarılı.

Paylaştığım yazı, yeni bir teknolojinin pazarda hakim olabilmesi için üç koşulun birden yerine gelmesi gerektiğini söylüyor:

1. Alışkanlıkları değiştirmeye değecek kadar basit ve güvenilir olması

2. İlk pazarı oluşturabilmek için bol harcamalı, cesur, hatta sansasyonel bir lansman yapılması

3. Standartları oluşturacak, yetkilendirilmiş bir kurumun varlığı

Hayatımıza girmeyi başarmış teknolojilere baktığımızda, bu koşulların tümünün yerine gelmiş olduğunu görüyoruz.  Yazıda verilen iki örnek, kredi kartları ve barkod.  Buna interneti ve GSM telefonları eklemek de mümkün.  Aynı şekilde, mobil ödemenin neden hâlâ yaygınlaşamadığını da bu 3’lü test ile açıklayabiliyoruz.

3’lü testin, daha niş alanlardaki teknolojilerin yaygınlaşmasını tahmin etmekte de yararlı olacağını düşünüyorum.  Örneğin, yeni bir bankacılık kanalının, ya da belli bir endüstrideki yeni bir uygulamanın her yeri sarıp sarmayacağını, zamanının gelip gelmediğini anlamak için bu üç koşulun gerçekleşmesini izleyebiliriz.  Geleceği tahmin etmek gibi zor bir zanaatte bize yardımcı olabilecek bir araç…

How the Bar Code Took Over the World

2 thoughts on “Yeni Teknolojileri Pazarda Hakim Kılan Koşullar

  1. Aydın Bey yeni bir yazı eklenmesi için tetikte oluyorum 🙂 Umarım zamanla haftada ikiye çıkar… Bu başlık çok ilgi çekiciydi, içeriği oldukça faydalıydı. Fakat ikinci madde için crowdfunding yöntemler de geliştirilebilir. Çünkü müşterilerin, ürün ve hizmetlerin piyasaya sunulmasından önceki sürece dahil olması, ürün için öykü ve statü ihtiyacını da karşılayabiliyor. Bu kitleyi tetiklemek için düzinelerce inovasyon gerekse de, statünün salt servet ve güç sayesinde değil, kişinin sahip olduğu bilgi, beceri, nüfuz ve popülariteyi herkesin görebileceği biçimde sergilemesini sağlayacaktır. Tabi ki bu görüş sektöre, pazara ve ürüne göre önemli farklılıklar olması nedeniyle değişken.

    • Evet, crowdfunding bazı teknolojileri ayaklandırmak için bir yöntem, ama pazar hakimiyetine giden yolda sadece ilk adım. Bu üç koşul olmadan gerçek yaygınlaşma mümkün değil, bana sorarsan…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s